Temizlik Bloğu

Doğal ve pratik koltuk temizleme yöntemleri

Doğal ve pratik koltuk temizleme yöntemleri

Yeni bir ev kurarken ya da ofis açarken bin bir özenle seçtiğimiz koltuklar zamanla ilk günkü parlaklığını kaybeder. Çok kullanılan bir salonda olmasalar da renkleri solar, çay ya da kahve lekesine maruz kalır ya da üzerine yemek kırıntıları dökülür. Bu gibi nedenlerle güzelim koltuklarınızı örtülerin ardına saklamayın! Bu yöntemlerle koltuklarınızın temizliğini kolayca yapacaksınız.

Koltuklarınızın kumaşı çıkma özelliğine sahipse çamaşır makinesinde düşük derece ile temizleyebilirsiniz. Koltuktan çıkmıyorsa bu temizlik yöntemlerini deneyebilirsiniz. Koltuklarınızı özgürce kullanmaya başlamak için doğal temizlik yollarını bilmenizde fayda var:

Doğal ve pratik koltuk temizleme yöntemleri

Yeni bir koltuk almak yerine güzel bir silmeyle de lekelerden kurtulmanız mümkün. Özenli kullansanız da kirlenen koltuklar için mikrofiber bezleri tercih ederek işe başlamalısınız. Ekonomik ve doğal malzemeleri suya katarak silmeye başlayın. Peki hangi koltuk döşemede hangi ürünleri seçmeli?

En pratik koltuk temizleme yöntemleri neler?

Hassas kumaşları ve sürekli insan etkileşiminde olmaları nedeniyle çabucak kirlenen koltukların her biri için ayrı bir doğal yöntem kullanılmalı. Toz ve lekelerden korumak istediğiniz koltuklarınız ve deri koltuklarınız için hangi ürünü ne kadar kullanacağınızı bilmelisiniz. Farklı yöntemlerin kullanılma nedeni ise koltuğun döşeme kumaşına zarar vermemek.

1. Deri koltuklar için sirke ve zeytinyağı

koltuk2

Kullanılacak malzemeler:

– Yarım su bardağı doğal zeytinyağı

– Yarım fincan sirke

Ofisinizin atmosferini değiştirmek ve çalışanlarınızın konforunu artırmak için ofis koltuklarınızı tamir ettirerek yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Profesyonel tamir hizmetleri ile ofis koltuklarınızı güvenle yenileyebilir, ofisinizi daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Temizliği en zor olan koltuk türü belki de deri koltuklar. Özellikle ofis koltukları, kimyasalla ne kadar az temas ettirirseniz o kadar iyi. Deri koltukları zeytinyağı ve sirke çok iyi temizliyor. Peki nasıl uygulamalı?

Sirke ve zeytinyağını bir kapta karıştırın. Hazırlanan karışımı püskürtmeli bir şişeye koyun. Deri koltuklarınıza bu spreyi sıkın. Parlak ve temiz bir görüntü elde edeceksiniz.

koltuk3

2. Kadife koltuklar için bulaşık deterjanı

Kullanılacak malzemeler:

– 1 bardak ılık su

– 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı

Parlak ve şık durmaları nedeniyle çok kullanılan kadife koltukları en iyi temizleyen, bulaşık deterjanı. İlk olarak iyi marka bir bulaşık deterjanı edinin. Daha sonra bulaşık deterjanını ılık su ile püskürtmeli bir şişede çalkalayarak karıştırın. Lekeli yüzeye karışımı sıkın. Bir süre bekleyin. Ilık ve nemli bir bez ile kadife alanı ovalayın ve kuruduğunda farkı fark edin!

koltukkk

3. Pamuklu koltuklar için sabun ve sirke

Kullanılacak malzemeler:

– 1 kahve fincanı sirke

– 1 fincan ılık su

– Çeyrek su bardağı sıvı sabun veya Arap sabunu

Çok fazla kullanım alanına sahip olan pamuklu koltukları temizlemek için öncelikle sayılan malzemeleri bir kapta karıştırın. Malzemeler homojen hale gelince spreyli bir şişeye karışımı alın. Lekeli yerlere karışımı sıkın ve daha sonra nemli bezle silme işlemi uygulayın.

4. Tüm yüzeyler için aspirin temizleyici

Kullanılacak malzemeler:

– Çok amaçlı aspirin temizleyici sprey

– 1 bardak su

Bir suya ekleyerek seyrelmesini sağlayacağınız asprin temizleyiciyi ıslak bir beze sıkın. Leke çıkarıcıyı suya döktükten sonra mikrofiber bir bezle ovalayarak koltuk silme işlemini daha etkili hale getirebilirsiniz.

koltuk1 001

5. Tay tüyü koltuklar için sabun, sirke ve şampuan

Kullanılacak malzemeler:

– 1 bardak ılık su

– Temizlik bezi

– Arap sabunu, sirke, şampuan

Leke tutmayan ve suyu neredeyse geçirmeyen tay tüyü koltuk kumaşlarının temizliği de çok kolay. Kirleri temizlemek için 1 bardak ılık suyun içine sayılan malzemelerden birini ekleyin. Sonra temizlik bezini su ile ıslatıp koltuğu silin. Koltuklarınızdaki lekelerden kolayca kurtulun.

Koltuk temizlerken suya neler katılır?

Koltuklarınızı temizlemek için asit içermeyen deterjanları tercih etmelisiniz. Bunlar Arap sabunu, çamaşır yumuşatıcı, koltuk temizleme deterjanı olabilir.

koltuk4

Koltuk temizlenirken hangi aparatlardan yararlanılır?

Elektrikli süpürgenizde bulunan koltuk fırçası iyi bir tercih olabilir. Aparat yoksa kenarları ince olan tencere kapaklarından yararlanabilirsiniz. Nemli ve deterjanlı bezi tencere kapağıyla tutun. Temizlerken tencere kapağını her koltuk alanına sokabilirsiniz.

Koltuktaki kötü kokular nasıl giderilir?

Nem ve terden dolayı koltuklarda kötü kokular oluşabilir. Bu kokulara karşı mutlaka uzun süreli havalandırma yapmalısınız. Kumaş parfümlerinin yanı sıra geleneksel sabun keselerini koltuk arkalarına koymak da hem koltukların hem de odanın havasını değiştirecektir. Temizlenemeyecek kadar kötü durumda olan koltuklarınızı yenileri ile değiştirmenizi öneririz.

Doğal ve pratik koltuk temizleme yöntemleri” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir