Temizlik Bloğu

Pratik cam silme yöntemleri

Pratik cam silme yöntemleri

Cam temizliği çok zor geliyor olabilir. Bu nedenle uzun süre cam silmiyorsanız camlarınız daha çok kirleniyordur. Peki kirli bir cam en kolay nasıl temizlenir? Hangi yöntemleri kullanarak camdaki su lekeleri giderilir? Camlar nasıl parlatılabilir? Camları silerken hangi bezleri ve malzemeleri tercih etmeli?

Evinizin havasını değiştirmek ve bol güneş almasını sağlamak için camlarınızı belli aralıklarla temizlemelisiniz. Aylarca temizlenmeyen camları temizlemek hep daha zor olacaktır. Bu yüzden en azından ayda bir kere camlarınızı silmelisiniz.

Pratik cam silme yöntemleri

cam 3

Ofis camlarının da daha iyi bir iş ortamı sağlanıp, işçilerin daha mutlu ve aydınlık bir ortamda çalışmasını sağlamak için belli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Ayrıca ofislerde cam temizliği ile ısı verimliliği artar ve şirket için profesyonel bir imaj yakalanır. Ofis camları mutlaka dış cephe cam temizliği uzmanları tarafından yapılmalıdır. Yüksek katlı binaların dış cephelerindeki camlar, zorluğu ve tehlikesi göz önünde bulundurularak güvenilir, sertifikalı ve profesyonel bir ekip gözetiminde yapılmalı.

cam 1

Camlar nasıl temizlenmeli?

1. Dış cephede bulunmaları nedeniyle çevresel faktörlere daha fazla maruz kalan camların temizliği bu yöntemlerle daha kolay silinebilir. Ancak kullanılacak yöntemlerin adımlarına dikkat etmelisiniz. İşte etkili cam temizleme yöntemleri:

2. Cam temizliğinde temel kural mikrofiber bir bezin tercih edilmesi. Camdaki fazla suyun alınması için bezin özellikleri çok önemli.

3. Camları parça parça silerseniz hem yorulmaz hem de daha temiz bir görüntü yakalarsınız. Bölümlere ayrılmış bir silme ve parlatma her zaman daha pratik olur.

4. Temizleme işlemi öncesi kirlerin tozunu almak da daha temiz bir görüntü sağlayacaktır.

5. Sirke, yumuşatıcı, kremsiz şampuan ya da bulaşık deterjanı ile cam temizleme işlemi uygulanabilir. Zehirli olmayan temizleme losyonları tercih edilmeli. Sağlık açısından da deterjan tercihlerine çok dikkat edilmeli.

6. Yaz aylarında sıcaklığa bağlı olarak buharlaşma hızlanır ve cam çiziklerine rastlanır. Bu yüzden yazın sabah saatlerinde cam silerseniz daha iyi bir temizlik olur.

7. Cam üzerindeki kalıntılar, cam jiletleri ile temizlenebilir.

8. Camın dışında panjur, pervaz veya güneş koruyucu varsa bunların tozu alınmalı ve temizliği de aksatılmadan yapılmalıdır. Toz almak için kuru bir fırça tercih edilebilir.

Cam temizliğinde hangi ürünler kullanılmalı?

sirke

Sirke ile cam temizleme

Temizleme konusunda vazgeçilmez olan sirke burada da kullanılıyor.

Püskürtmeli bir şişeye 3 su bardağı su, 2 su bardağı beyaz sirke ve bulaşık deterjanı ekleyerek camlarınızı silebilirsiniz.

Sirke ile silinen camlar, pırıl pırıl bir görüntü elde edecektir.

Yumuşatıcı ile cam temizleme

Buğulu camlar için yumuşatıcı kullanılabilir.

Cam silme suyuna eklenecek belli orandaki yumuşatıcı etkili bir yol.

Bu yöntemler silinen camlar daha az toz tutuyor ve buğulanmalarının önüne geçiliyor.

sampuan

Kremsiz şampuan ile cam temizleme

Şampuan da cam silerken sık başvurulan bir yol.

Kovanın içine kremsiz şampuan ve su koyun, önce camlarınızı bununla silin.

Ardından kuru bir bezle kurulayın ve kese kağıdı ile tekrar silme işlemi uygulayın.

Bu yöntemle camların parladığı görülür.

cam 2

Camlar nasıl parlatılır?

Cam temizliği sonrasında leke kalmaması ve ışıldaması için temizleme suyuna birkaç damla sirke ya da limon eklenebilir.

Özellikle bulaşık deterjanı ile silinen camlar, sirke ile parlatılır. Cam-sil ya da sirke ile parlatma işlemi de silme sonrası aksatılmamalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir